ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙΛΕΚΤΟ

Αρχική » Προγράμματα για Νέους – Ανέργους – Voucher

Προγράμματα για Νέους – Ανέργους – Voucher

ΕΠΙΤΑΓΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

Πρόγραμμα για ανέργους 18 εώς 29 ετών.

Το πρόγραμμα θα χωρισθεί σε 2 φάσεις: Σε πρώτη φάση θα ανοίξει ο κύκλος υποβολής αιτήσεων και έκδοσης αποτελεσμάτων για ανέργους 25-29 ετών (ημερομηνία γέννησης 1/1/1985-31/12/1989) και στη συνέχεια για ανέργους 18-24 ετών (ημερομηνία γέννησης 1/1/1990 – 31/12/1996).

Σύμφωνα με το σχέδιο πρόσκλησης για την πρώτη φάση, η δράση αφορά 38.000 άνεργους νέους ηλικίας από 25 μέχρι 29 ετών (εκ των οποίων 15.000 θα είναι απόφοιτοι Πανεπιστημίων/ΤΕΙ και 23.000 θα είναι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) στους οποίους παρέχονται υπηρεσίες συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση 100 ωρών, με έμφαση στην ανάπτυξη οριζόντιων δεξιοτήτων και κατόπιν εργασία (πρακτική άσκηση) 6 μηνών (ή 420 ώρες). Ο εργοδότης μετά έχει τη δυνατότητα να κάνει πρόσληψη για ένα ακόμη έτος στον άνεργο ωφελούμενο, κατά το οποίο ο ΟΑΕΔ θα του πληρώνει τις εισφορές.
Το πρόγραμμα αποτελεί μεγάλη ευκαιρία και για ιδιωτικές επιχειρήσεις (μικρές και μεσαίες) καθώς αποκτούν εντελώς δωρεάν εκπαιδευμένο προσωπικό για 5 περίπου μήνες, με τη μορφή πρακτικής άσκησης, ενώ θα επιδοτηθούν στη συνέχεια σε περίπτωση που αποφασίσουν να προσλάβουν τους καταρτιζόμενους μετά τη λήξη της πρακτικής τους.

Το συνολικό επίδομα του προγράμματος για επιμόρφωση και πρακτική άσκηση θα είναι:

• 2.530 ευρώ για απόφοιτους ΑΕΙ/ΤΕΙ.
  • 2.280 ευρώ για απόφοιτους υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας.

Η μοριοδότηση των αιτήσεων, δηλαδή η απόφαση για το ποιοι θα εγκριθούν, θα γίνει με κοινωνικά κυρίως κριτήρια (πχ διάρκεια ανεργίας, εισόδημα, ηλικία) για την κατηγορία των αποφοίτων ΔΕ / ΙΕΚ καθώς και με κριτήρια αριστείας για τους αποφοίτους ΑΕΙ / ΤΕΙ (βαθμός πτυχίου, γνώση ξένων γλωσσών, μεταπτυχιακό κτλ.).

Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για να λάβετε μέρος είναι:

• Αντίγραφο κάρτας ανεργίας σε ισχύ
  • Αντίγραφο τελευταίου τίτλου σπουδών (ΑΕΙ, ΤΕΙ και μεταπτυχιακού αν υπάρχει, Λυκείου/Γυμνασίου, ξένες γλώσσες, χρήση Η/Υ)
  • Αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατήριου
  • Εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας 2014
  • ΑΜΚΑ (φωτοτυπία εγγράφου που αποδεικνύεται ο ΑΜΚΑ)
  • Αριθμός μητρώου ΙΚΑ

τα οποία μπορείτε να στείλετε και ηλεκτρονικά στο e-mail: info-kdvm@epilekto.edu.gr

Σε περίπτωση μη κάλυψης των προβλεπόμενων θέσεων για μια εκπαιδευτικό κατηγορία, με Απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και

Πρόνοιας δύνανται να καλυφθούν οι θέσεις με ωφελούμενους κατηγορίας άλλου εκπαιδευτικού επιπέδου.

Η προθεσμία υποβολής της ηλεκτρονικής αίτησης συμμετοχής των ωφελουμένων αρχίζει από 7/8/2014 ( ώρα 10 π.μ.) και λήγει την 15/9/2014 (ώρα 24.00 ).

Συμπληρώστε την αίτηση συμμετοχής πατώντας ΕΔΩ

Advertisements

Εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία ή επιλέξτε ένα εικονίδιο για να συνδεθείτε:

Λογότυπο WordPress.com

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό WordPress.com. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Twitter

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Twitter. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Facebook

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Facebook. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Φωτογραφία Google+

Σχολιάζετε χρησιμοποιώντας τον λογαριασμό Google+. Αποσύνδεση / Αλλαγή )

Σύνδεση με %s